اپل به دلیل عدم رعایت قانون بازارهای دیجیتال اروپا با میلیاردها جریمه مواجه است

اپل برای پایبندی به قانون بازارهای دیجیتال اتحادیه اروپا (DMA) تغییرات زیادی در آیفون در اروپا ایجاد کرد. DMA اپل را مجبور کرده است تا به کاربران آیفون اجازه دهد تا برنامه‌ها را از فروشگاه‌های برنامه شخص ثالث بارگذاری کنند و از مرورگرهای شخص ثالثی که روی موتورهای غیر WebKit اجرا می‌شوند استفاده کنند. DMA همچنین به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا گزینه‌های درون‌برنامه‌ای را برای انجام پرداخت‌هایی که پلتفرم پرداخت درون‌برنامه‌ای اپل را دور می‌زنند، در اختیار مصرف‌کنندگان قرار دهند.
طبق گزارش فایننشال تایمز، کمیسیون اروپا از هزینه فناوری اصلی اپل راضی نیست و قصد دارد از این شرکت به دلیل عدم رعایت DMA هزینه بگیرد. اگر مشخص شود که اپل از DMA پیروی نکرده است، با جریمه ای تا 10 درصد از میانگین درآمد سالانه خود در سراسر جهان روبرو خواهد شد. در سال مالی 2023، اپل 383 میلیارد دلار درآمد دریافت کرد که به این م،ی است که می تواند جریمه سنگین 38.3 میلیارد دلاری را دریافت کند. شرکت هایی که به طور مکرر DMA را نقض می کنند با جریمه هایی تا 20٪ از درآمد سالانه جه، خود مواجه می شوند.
این غول فناوری هزینه اصلی فناوری را برای توسعه دهندگ، که تصمیم می گیرند تحت قو،ن فروشگاه App جدید اپل در 27 کشور اتحادیه اروپا اداره شوند، اعمال می کند. این قو،ن جدید به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا از پردازشگرهای پرداخت جایگزین برای برنامه های App Store خود در اتحادیه اروپا که در سیستم عامل های مختلف اپل فهرست شده اند استفاده کنند. هزینه فناوری اصلی برای هر نصب سالانه بیش از یک میلیون یورو 0.50 یورو (به ارزش تقریبی 54 سنت آمریکا) از توسعه دهندگان دریافت می کند. اپل قو،نی برای محافظت از توسعه دهندگان کوچکتر دارد.

توسعه‌دهندگان در اتحادیه اروپا می‌توانند تا زم، که قو،ن قدیمی را دنبال می‌کنند و پرداخت‌های درون‌برنامه‌ای را به پلتفرم پردازش پرداخت درون‌برنامه‌ای اپل هدایت می‌کنند، از کارمزد اصلی فناوری اجتناب کنند. اپل به اصطلاح «مالیات اپل» را که از برنامه‌نویس، که از پلتفرم آن برای پرداخت‌های درون برنامه‌ای استفاده می‌کنند، از محدوده 15 تا 30 درصد به محدوده 10 تا 17 درصد کاهش داد.

در ماه مارس، منتقدان قدیمی اپ استور مانند اسپاتیفای و اپیک گیمز، همراه با 32 شرکت دیگر، نامه‌ای به EC نوشتند و اپل را به تمس، DMA و تلاش‌های قابل توجه کمیسیون اروپا و نهادهای اتحادیه اروپا متهم ،د. بازارهای دیجیتال را رقابتی کنیم.” این نامه می افزاید: “به نظر می رسد ساختار جدید هزینه در شرایط جدید پیشنهادی برای حفظ و حتی تقویت بهره برداری اپل از تسلط خود بر توسعه دهندگان برنامه ها طراحی شده است.”

در حالی که گزارش امروز اشاره می‌کند که کمیسیون اروپا می‌تواند در هفته‌های آتی اتهامات علیه اپل را به طور رسمی اعلام کند، این یافته‌ها مقدماتی هستند و اپل ممکن است هنوز مدتی زمان داشته باشد تا تغییرات لازم را در iOS اعمال کند که کمیسیون اروپا را از خود دور نگه دارد.

منبع: https://www.p،nearena.com/news/apple-could-face-a-huge-fine-for-failing-to-comply-with-dma_id159434

چت و تماس امن دیوار.