دستگاه نقطه زن نگهبانی و انواع آن

دستگاه نقطه زن نگهبانی چیست ؟

در هر شرکت، کارخانه یا سازمان، نقاط مهمی وجود دارد که نیاز به سرکشی مستمر به آنها از طرف نیروهای امنیتی، نگهبانان و کارکنان حراست است تا از امنیت آن مکان اطمینان حاصل شود. به طور مثال انبارها و سوله های کارخانجات به خصوص در زمانهای تعطیلی و شب‌ها باید مورد سرکشی قرار گیرند.

در گذشته نگهبانان زمانهای سرکشی و گشت زنی خود را در دفاتر ثبت می‌کردند که دارای اشکالات زیادی بود و امکان دست بردن و دستکاری ساعتها و یا از بین رفتن دفاتر وجود داشت. با پیشرفت علم، تجهیزات الکترونیکی به کمک آمده‌اند. یکی از تجهیزاتی که برای اینکار یعنی ثبت سرکشی نگهبانان به نقاط مختلف استفاده می‌شود، دستگاه نقطه زن نگهبانی است که با نامهای دستگاه گشت و نگهبانی و دستگاه گشت زنی نیز شناخته می‌شوند.

نگهبان یا پرسنل حراست در زمانهای تعیین شده در سیستم گشت و نگهبانی به نقاط مورد نظر سرکشی کرده و با نزدیک کردن دستگاه نقطه زن به تگ نصب شده در آن محل، حضور و خود را در آن مکان بر روی دستگاه ثبت می‌کند.

از این سیستم برای پایش و مدیریت گشت زنی نگهبانان به نقاط با اهمیت در کسب و کارهای مختلف از جمله ادارات، سازمان‌ها، کارخانجات، سوله‌ها و انبارها، صنایع مختلف پتروشیمی، نیروگاه‌ها، اماکن نظامی و امنیتی و … استفاده می‌شود.

 

انواع دستگاه نقطه زن یا گشت و نگهبانی

راهکارهای مختلفی برای ثبت حضور نگهبان در محل سرکشی توسط دستگاه نقطه زن وجود دارد. از فناوری rfid، اثر انگشت، qrcode، gps و … می‌توان بر روی این دستگاه ها استفاده کرد.

  • دستگاه نقطه زن نگهبانی RFID
  • دستگاه گشت و نگهبانی اثر انگشتی
  • دستگاه گشت زنی با qr code
  • دستگاه نقطه زن نگهبانی با gps یا لوکیشن

در حال حاضر پرکاربردترین و ساده‌ترین نوع دستگاه نقطه زن نگهبانی، نوع RFID آن است که از قیمت پائین‌تری برخوردار بوده و عملکرد بسیار ساده‌ای نیز دارد. در ادامه با نحوه کار این دستگاه گشت و نگهبانی آشنا می‌شویم.

قیمت دستگاه گشت و نگهبانی

یکی از بهترین دستگاه های نقطه زن نگهبانی، دستگاه گشت و نگهبانی WM-5000V5 است که با تکنولوژی rfid کار می‌کند. این دستگاه از کیفیت و استحکام بالایی برخوردار بوده و قیمت مناسبی هم دارد. برای آشنایی با این دستگاه، مشاهده قیمت آن و خرید به بخش دستگاه گشت و نگهبانی در سایت مجله حضور و غیاب مراجعه نمایید.

دستگاه نقطه زن نگهبانی مدل WM-5000V5 با قیمت 6 میلیون و 500 هزار تومان با گارانتی یک ساله عرضه می شود و قیمت هر تگ نگهبانی نیز برابر با 30  هزار تومان می باشد.

در کنار این دستگاه یک نسخه نرم افزار گشت و نگهبانی به صورت رایگان در اختیار شما قرار می‌گیرد. بنابراین نیازی نیست هزینه‌ای بابت خرید نرم افزار بپردازید.

نحوه کار دستگاه نقطه زن نگهبانی

در این بخش با نحوه کار دستگاه گشت و نگهبانی RFID آشنا می‌شویم. تگ RFID قدیمی‌ترین و پرکاربردترین روش مورد استفاده بر روی دستگاه های نقطه زن و گشت زنی نگهبانی و حراست است.

کار با این دستگاه بسیار ساده است. ابتدا باید تگ های rfid را در نقاط مورد نظر نصب کنید. سپس این نقاط را در نرم افزار گشت و نگهبانی تعریف کنید و زمانهایی که باید نگهبانان به نقاط مورد نظر سرکشی کنند را نیز معین کنید.

در زمان گشت زنی، نگهبان دستگاه نقطه زن را به تگ مستقر در آن محل نزدیک می کند تا حضور وی در آن نقطه با شماره تگ نصب شده بر روی دستگاه ثبت شود. پس از اتمام کار گشت زنی نگهبانان، دستگاه نقطه زن نگهبانی  از طریق پورت usb به کامپیوتر نصب شده و اطلاعات آن توسط نرم افزار گشت و نگهبانی تخلیه می‌شود.

حالا می‌توانید زمانهای گشت زنی و سرکشی پرسنل را در زمانهای مختلف بر روی نرم افزار مشاهده کنید.

 

چکیده

یک سیستم گشت زنی حراست که از تکنولوژی rfid استفاده می‌کند، شامل سه بخش است : دستگاه نقطه زن نگهبانی، تگ نگهبانی rfid و نرم افزار گشت و نگهبانی. با استفاده از این سیستم، زمان حضور نگهبانان و نیروهای حراست در اماکن و نقاط مورد نظر ثبت می شود و به راحتی می‌توانید گزارش کاملی از عملکرد آنها در زمانهای گشت زنی در اختیار داشته باشید.