خداحافظ AMD؟ طبق گزارش‌ها، سامسونگ قصد دارد از پردازنده گرافیکی داخلی با پردازنده Exynos 2600 استفاده کند

چیپست Exynos 2500 باید امسال رونمایی شود و اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، اولین پردازنده کاربردی سامسونگ (AP) خواهد بود که توسط Samsung Foundry با استفاده از گره پردازشی 3 نانومتری نسل دوم خود تولید می شود. همچنین می‌تواند کارآمدتر از Snapdragon 8 Gen 4 رقیب باشد زیرا SoC دوم توسط TSMC با استفاده از گره 3 نانومتری نسل دوم آن (N3E) ساخته خواهد شد. Samsung Foundry یک سال جلوتر از TSMC است زیرا از ترانزیستورهای Gate-All-Around (GAA) بر روی سیلی، 3 نانومتری خود استفاده می کند، چیزی که TSMC تا زم، که در سال آینده با 2 نانومتر تولید نکند، از آن استفاده نخواهد کرد.

استفاده از فناوری GAA اکنون SoC Exynos 2500 را کارآمدتر از Snapdragon 8 Gen 4 می کند. با ترانزیستورهای GAA، نانوصفحات افقی به صورت عمودی روی هم چیده می شوند و به گیت اجازه می دهند کانال را از هر چهار طرف لمس کند که نشت جریان را کاهش می دهد و جریان درایو را بهبود می بخشد و در نتیجه بهتر می شود. سیگنال های الکتریکی که از ترانزیستورها و بین آنها عبور می کنند. نکته اصلی این است که GAA منجر به عملکرد بهتر تراشه می شود.

هر بار تکرار چیپست اگزینوس سامسونگ خط را به عملکرد اسنپدراگون APهای کوالکام نزدیکتر می کند. و همچنین تغییر بزرگی در برگه مشخصات Exynos 2600 رخ خواهد داد. به گفته افشاگر معروف Roland Quandt (از طریق GizmoChina)، Exynos 2600 به جای پردازنده گرافیکی RDNA عرضه شده توسط AMD، از پردازنده گرافیکی خود سامسونگ بهره می برد.

چیپست بعدی اگزینوس، اگزینوس 2500 با پردازنده گرافیکی AMD، مدل های پرچمدار 2025 گل،ی S25 و گل،ی S25+ را در ا،ر بازارها تامین می کند. در ایالات متحده و چین، گل،ی اس 25 و گل،ی اس 25 پ، به اسنپدراگون 8 نسل 4 مجهز خواهند شد که شامل پردازنده گرافیکی Adreno خود کوالکام است. گل،ی اس 25 اولترا در تمامی بازارها از چیپست اسنپدراگون 8 نسل 4 بهره خواهد برد.

اگر Quandt درست باشد، استفاده از پردازنده گرافیکی خود سامسونگ با Exynos 2600 SoC آغاز می‌شود که انتظار می‌رود گل،ی S26 و Galaxy S26+ را در ا،ر مناطق هدایت کند. زمان زیادی برای سامسونگ برای توسعه GPU داخلی وجود دارد. هر چه سامسونگ بتواند Exynos AP های خود را در مقایسه با تراشه های اسنپدراگون کوالکام رقابتی تر بسازد، احتمال بیشتری وجود دارد که سامسونگ بتواند کل خط پرچمدار را با سیلی، Exynos خودش تامین کند که می تواند شرکت و احتمالاً حتی مصرف کنندگان را از مقداری پول نقد نجات دهد.منبع: https://www.p،nearena.com/news/samsung-could-turn-to-in-،use-gpu-for-exynos-2600_id158003

کتاب شیمی مواد غذایی.